Stala se nám v redakci nemilá věc. Z kasičky, kterou jsme měli umístěnou ve skladu na půdě, zmizelo několik tisíc korun, které představovaly tržbu z prodeje několika posledních čísel. Respektive, zmizela celá kasička. Někdo zde zřejmě z neopatrnosti nechal odemčené dveře.
V den, kdy jeden z redaktorů Paragrafu ztrátu zjistil, navíc navštívil fakultu cizí pán v černém kabátě. Ozkoušel, které dveře jsou odemčené, z jedné z učeben sebral počítač a nedlouho poté se našla na dámských záchodech v koši prázdná černá peněženka. Všechny případy, ať již spolu souvisí, či ne, šetří policie.
Několik dní před tímto incidentem jsem fakultou prováděl dva studenty University of New York. Oba se hned u vchodů divili, že zde nemáme žádné turnikety, kterými by příchozí procházeli a prokazovali tak příslušnost k naší instituci. Odpověděl jsem jim na to hrdě, že my jsme otevřená škola, kde může kdokoliv a kdykoliv navštívit jakoukoliv přednášku či seminář. A že je to tak správně.
Změnil bych něco na tomto svém názoru po incidentu s kasičkou? Ani v nejmenším!
Buďme hrdí na to, že jsme otevřenou školou, kterou může navštívit každý, bez ohledu na to, zda je členem akademické obce, či není. Buďme pyšní za absenci turniketů ve vchodech a za otevřenou náruč, kterou naše fakulta vítá jakéhokoliv příchozího – ať už je z naší školy či nikoliv. Myslím, že tak velmi dobře plní své poslání – být skutečným centrem právní vzdělanosti, otevřeným každému, kdo o ni projeví zájem. Co je oproti tomu nějakých ztracených pár tisíc.
Jen prosím kontrolujme, že za sebou zamykáme kanceláře a jiné prostory, zvláště, pokud je užívá i někdo jiný. A nenechávejme v učebnách bez dozoru cenné věci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ