Pražská Elsa v půli třetího listopadového týdne zorganizovala v rámci svých akcí návštěvu České televize. Po poledni 18. listopadu díky tomu vyrazilo od Právnické fakulty přes dvacet studentů směrem do sídla České televize na Kavčích horách.

Kolem známé plastiky s logem televize došla hlavním vchodem skupina na recepci televize obklopenou obrazovkami vysílajícímu všechny kanály ČT zároveň. Zde se jí ujal průvodce a zamířili do sálu pro návštěvníky, kde byl promítnut krátký prezentační snímek o historii, činnosti a areálu České televize. Po již následovala zajímavější, praktická, část návštěvy.

Sál pro návštěvníky
Sál pro návštěvníky (foto: Martin Žaloudek)

Prohlídce neuniklo žádné z tradičních natáčecích studií včetně těch, ve kterých se aktuálně natáčelo. V nejmenším ze studií – Studiu 3 byla k vidění scéna připravení pro natáčení diskusního pořadu Máte slovo. Rozdíl ve velikosti byl viditelný ve Studiu 4, které je největší, a kde byly připraveny kulisy pro natáčení pořadu o herním světě počítačových her. V době návštěvy se natáčelo ve zbylých dvou studiích. Studio 1 hostilo za značné účasti komparsu diváků natáčení pořadu DoktorKA. Úspěch mezi studenty však slavilo natáčení Kouzelné školky s Jitkou Molavcovou, jehož jsme mohli být svědky přímo ve Studiu 2.

Studio 1
Studio 1 – DoktorKA

Studio 2
Studio 2 – Kouzelná školka (foto: Martin Žaloudek)

Studio 3
Studio 3 – Máte slovo (foto: Martin Žaloudek)

Studio 4
Studio 4 (foto: Martin Žaloudek)

Cestou od studií si návštěva prohlédla také jejich provozní zázemí, od čtyřmetrových vjezdů do studií určených pro manipulaci s kulisy až po dekorace samotné, včetně třeba části stěny z Pošty pro tebe, či sopky z Planety Yo. Kousek za recepcí byl také k vidění detailní model celého areálu televize s popisky označujícími jednotlivé budovy.

Jitka Molavcová ve Studiu 2
Jitka Molavcová ve Studiu 2

Model areálu ČT
Model areálu ČT

Na závěr účastníci navrátili do sálu pro návštěvy, kde si mohli vyzkoušet práci s natáčecí a vysílací technikou, která dříve sloužila v ostrém provozu. K vyzkoušení byla celá řada studiových kamer napojených přes řídící pult na obrazovky televizí. V improvizovaném studiu si mohli studenti vyzkoušet také práci se čtecím zařízením promítající text zpráv na polopropustné zrcadlo umístěné před objektivem kamery a výsledek živě sledovat na obrazovce opodál.

Sál pro návštěvníky
Sál pro návštěvníky

O co byli účastníci bohužel ochuzeni, je budova zpravodajství. Návštěvy se do ní prý nevodí z důvodu příliš stísněných prostor. Přesto byla návštěva České televize jedinečnou možností nahlédnout do fungování této veřejnoprávní instituce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ