První jarní den fakulta oslavila otevřením terasy v prvním patře, k čemuž došlo díky dlouhodobé snaze akademického senátu o zpřístupnění tohoto prostoru studentům. Výhled z fakulty je krásný a s rostoucími teplotami bude jistě skvělé čekat na další hodinu na sluníčku. Oznámení novinky na facebooku však nerozpoutalo debatu na téma „opalovací krémy aneb jak chytat bronz na fakultě“, jak by se dalo očekávat. V komentářích se místo toho začalo vášnivě debatovat o (ne)možnosti kouření na terase.
Tato diskuse postupně přerostla v polemiku na téma „kouření a fakulta obecně“. Je to ale skutečně takový problém? Jsou naši kolegové kuřáci vůči ostatním skutečně bezohlední?
Počet lidí kouřících v průčelí fakulty považuji již dlouho za specifikum naší alma mater. Jediná škola, která mě napadá jako možný soupeř, je filosofická fakulta. Co jsem měl možnost vidět hlavní vchody jiných vysokých škol, nikde jinde se nevyskytuje tolik kuřáků. Úvahy na téma, proč zrovna naše fakulta oplývá tolika milovníky tabáku, nechme stranou, jelikož by vydaly na samostatný článek. Faktem je, že student jdoucí z metra k nám na fakultu prochází dvakrát kolem skupiny kuřáků, a to navíc v polouzavřeném prostoru podloubí. A ne každému se tato skutečnost líbí.
Je samozřejmostí, že uvnitř fakulty je zakázáno kouřit. Před fakultou se však kouřit smí. Dva odpadkové koše opatřené plechovým vrškem pro cigarety jsou toho důkazem. Pokud by se kouřilo pouze před zastřešeným prostorem vchodu do budovy, nejspíš by to nebyl příliš velký problém. S ohledem na počet kuřáků se ale často vytvoří před vchodem na fakultu dav, který téměř ucpe příchod směrem od tramvajové zastávky. Za deštivých dnů je pak tento prostor zahalen modrým cigaretovým dýmem. Pro srovnání — budova Národní technické knihovny má zastřešených vchodů několik a jenom jeden je vybaven popelníkem, od všech ostatních kuřáky důrazně vyhání ochranka.

Popelníky k řece?

Chtělo by se říct, že u nás toto není možné, když naše fakulta má vchod pouze jeden. Opak je však pravdou, vstoupit do podloubí budovy je možné ze tří směrů, a to od autobusové zastávky, od tramvajové zastávky a od parkoviště na nábřeží. Popelníky jsou pak umístěny tak, že kouř se koncentruje u dvou nejvyužívanějších vchodů — od autobusové a tramvajové zastávky.
Nabízí se řešení přesunutí popelníku do zadní části podloubí, tedy k méně využívanému přístupu od řeky. Tam ostatně chodí někteří kuřáci už nyní, právě proto, aby nebyli součástí davu před hlavním vchodem. Jistě, popelníky jsou takto umístěny prakticky, jelikož hodně lidí (ostatně i někteří z členů pedagogického sboru) kouří cestou z metra a u vchodu jen típe. Pár kroků navíc ale určitě nikomu neuškodí.
Samozřejmě že výše uvedené řešení není zcela spásné. Když je venku hezky, tak hodně lidí kouří i na lavičkách před fakultou. Podle mého názoru by ale nekuřákům ulevilo i výše nabízené řešení. Přece jen do školy se člověk zkrátka dostat musí a odstranit procházení mezi skupinou kuřáků by jistě těm, co cigaretám neholdují, zlepšilo den.

Zákaz vs. slušnost

Kouření beze sporu nekuřácké okolí obtěžuje. Proto se s postupem času zakázalo ve veřejné hromadné dopravě, na pracovištích, chystá se zákaz kouření v restauracích. Byla snaha zakázat i kouření na zastávkách, ta ale neuspěla z důvodu nevymahatelnosti této normy. Dnes se nicméně stalo standardem jisté kuřácké etiky, že se kouří několik metrů od hlavního prostoru zastávky, aby kouř nikomu nevadil. A v tom je právě jádro pudla.
Je otázkou určitého slušného chování, nikoliv regulace provozními a jinými řády, neobtěžovat ostatní. Vyhlídka na kouření na sluncem zalité terase s výhledem na Vltavu je neuvěřitelně lákavá. Nejedná se ale o prostor příliš velký a představa kouře, který se dostává na chodbu před colegiem maximem, už tak hezká není.
Je pro mne záhadou, že se akademický senát nebo jiný orgán fakulty zatím otázkou kouření okolo vchodu fakulty nezabýval. Podle diskuse, která se na toto téma na facebooku rozpoutala, se jedná o téma důležité. Při nedostatku regulace tak nezbývá, než si uvědomit, že kouření ostatní obtěžuje, a brát tedy na své okolí ohled. Pokud se mnou nesouhlasíte, je to jen dobře, protože jen diskuzí se lze dostat k řešení, které bude vhodné pro všechny.

Pozn. autora: Autor článku je sám kuřák a před fakultou doplňuje nikotin poměrně často.

ZANECHAT ODPOVĚĎ